Zveřejněno: 06.01.2019
Kategorie: iPhone, Ostatní, Novinky

Apple přestal v Německu kvůli soudní bitvě s firmou Qualcomm prodávat iPhony 7 a 8

Apple v našem sousedním státu - Německu - byl donucen stáhnout z prodeje všechny modely iPhonu 7 a iPhonu 8 (včetně větších modelů "Plus"). Důvodem je právě probíhající soudní spor s firmou Qualcomm, která Apple žaluje nejen v Německu za nezaplacení licenčních poplatků. 

iphone-germany-apple-site

Firma Qualcomm požaduje od Applu zaplacení částky přesahující 1 miliardu dolarů na poplatcích za licencování technologií mobilních modemů, kterými (nejen) iPhony 7 a 8 disponují. Konkrétně jde prý hlavně o technologii, která se vztahuje k úspoře energie ve vyjmenovaných smartphonech. Dalším problémem mezi těmito dvěma firmami je, že Apple údajně sdílel obchodní tajemství s konkurenční firmou Intel.

Soudní příkaz, který soud vznesl, blokuje import a prodej výše zmíněných telefonů v Německu. Apple se k tomuto výsledku plánuje odvolat, ale podle rozsudku se zatím podřídil a stáhnul iPhone 7, 7 Plus, 8 a 8 Plus z prodeje jak ve svých kamenných prodejnách, tak i na Apple Online Storu. Soudní příkaz se však nevztahuje na prodej iPhonu XR, XS a XS Max. Tyto zařízení tak tím pádem zůstávají v prodeji. Apple situaci okomentoval následovně:

Tato kampaň firmy Qualcomm je zoufalým pokusem o odpoutání pozornosti od reálných problémů mezi našimi společnostmi. Jejich taktiky, kterými se řídí, ať už u soudu, nebo při běžném běhu firmy, škodí inovacím a dokonce i spotřebitelům Qualcomm dále trvá na zaplacení extrémních poplatků za práci, kterou oni sami nevykonali a jsou proto vyšetřování vládami napříč státy po celém světě. Samozřejmě jsme soudním rozsudkem zklamáni a plánujeme se odvolat. Všechny modely iPhonů je nadále možné zakoupit skrze operátory a více než 4300 resellerů napříč celým Německem. Během následujícího soudního řízení však bude prodej iPhonů 7 a iPhonů 8 zastaven, a to jak na webu apple.de, tak i v 15 kamenných prodejnách Apple. iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR však i nadále budou dostupné k prodeji. 

K zastavení prodeje došlo jen den poté, co Qualcomm oznámil, že "dal do zástavy" dluhopisy v hodnotě 1,34 miliardy €, které se uvolní po skončení soudního řízení. Pokud soud vyhraje Qualcomm, dluhopisy mu zůstanou. Pokud však soud vyhraje Apple, bude mu muset Qualcomm dluhopisy převést jako náhradu za ušlý zisk z možných prodejů iPhonů 7 a iPhonů 8.

 

 

Zdroj: MacRumors