Zveřejněno: 03.02.2018
Kategorie: iPad, iPhone, iPod, Mac, Leaky, Novinky

Apple zřejmě ještě letos umožní běh iOS aplikací na macOS

Je známo, že Apple vždy po vydání první verze nových systémů mezi veřejnost pracuje na aktualizacích těchto systémů. Účelem většiny těchto aktualizací je vylepšování stability, výkonu a zabezpečení a Apple se na tyto aktualizace velmi soustředí. Dokonce tak hodně, že některé funkce budoucího iOS 12 byly odsunuty na dobu neurčitou. I přes to všechno se ale zdá, že Apple stejně plánuje umožnit spouštění aplikací pro iPhone a iPad i na Macu. 

iOS & macOS App Store

S touto informací přišla dvojice redaktorů Mark Gurman a Ina Fried z Bloombergu a webu Axios. Oba z nich tvrdí, že framework umožňující vytváření apliakcí pro oba systémy je stále v plánech Applu na rok 2018, přestože některé další funkce musely být přesunuty na rok 2019 - včetně domácí obrazovky a redesignované mřížce s aplikacemi. 

Šéf softwarového inženýrství Applu - Craig Federighi - prý tuto funkci poprvé odhalil během meetingu se zaměstnanci minulý měsíc. 

Gurman minulý měsíc napsal zprávu o tom, že vývojáři budou moci vytvářet aplikace třetích stran, které budou moci fungovat jak s dotykovou obrazovkou, tak i za použití myši nebo trackpadu - podle toho, zda-li zrovna používáte Mac nebo iPhone/iPad. 

V této zprávě však nebyly žádné zmínky o tom, jak Apple plánuje tohoto cíle dosáhnout. Je možné, že se dočkáme nového SDK (Software Development Kit) s novými API, které by umožnily fungování napříč platformami. 

Stojí za zmínku, že Apple již má svůj privátní framework zvaný UXKit, který je použit pro aplikaci Fotky na Macu. Ten podle Jasona Snella není běžný pro vývoj aplikací pro Mac (narozdíl od AppKitu) a velmi se podobá UIKitu, který známe z iOS.

Projekt si v Applu získal kódové označení “Marcipán”. Gurman dokonce spekuluje, že pokud se vše vyvede tak, jak Apple plánuje, mohli bychom se někdy v budoucnosti dočkat univerzálního operačního systému, který bude instalován jak na iPhonech/iPadech, tak i na Macích. 

První ukázky tohoto frameworku bychom se měli dočkat s první ukázkou iOS 12 a macOS 10.14, tedy už někdy v červnu tohoto roku na WWDC18. 

 

 

 

Zdroj: MacRumors

Více informací

Jak rozpoznat zastaralé 32-bitové aplikace, naistalované ve vašem iPhonu nebo iPadu

Kromě ostatních vylepšení systém iOS 10.3 představil upozornění pro starší aplikace, které nebyly aktualizovány tak, aby mohly plně využít 64bitové procesorů a tím tak přicházely o jejich výhody.…