Zveřejněno: 18.08.2019
Kategorie: Mac, Ostatní, Novinky

FAA zakázalo v rámci USA leteckou přepravu 15" MacBooků Pro z roku 2015 kvůli problémům s bateriemi

FAA (Federal Aviation Administration = Federální Letecký Úřad), který působí v USA, ale ovlivňuje i celosvětovou leteckou přepravu, minulý týden vykázal 15" MacBooky Pro z roku 2015 z jakékoliv letecké přepravy v rámci USA. Zákaz platí jak na přepravu v přepravním prostoru, tak i na přepravu s pasažérem v kabině letadla. S informací přišel web Bloomberg. Důvodem pro vykázání z přepravy jsou problémy s baterií u tohoto modelu. 

Apple v červnu oznámil nový dobrovolný opravný a výměnný program pro 15" MacBook Pro z roku 2015, který se prodával mezi zářím 2015 a únorem 2017. Tyto modely mohou totiž obsahovat baterie, které se mohou přehřát a vznítit se, nebo v horším případě explodovat. 

macbook_pro_recall-800x418_1

V prohlášení poskytnutém pro Bloomberg mluvčí FAA řekl, že všechny aerolinky operující na půdě USA byly informovány o tomto opravném programu a byly požádány o následování pokynů pro zařízení s vadnými bateriemi.

To znamená, že postižené laptopy s nakousnutým jablkem na "zádech" se nesmí za žádnou cenu dostat na palubu letadla, ani v odbaveném kufru, ani jako součást příručního zavazadla. Jde o standardní proceduru, která byla aplikována třeba i při problémech s bateriemi u Samsungu Galaxy Note 7.

Začátkem měsíce podobné varování vydala i Evropská agentura pro letecké bezpečí (EASA) pro Evropské aerolinky. V tomto případě šlo však jen o varování, nikoliv zákaz. Aerolinky (a potažmo jejich zaměstnanci) se dle tohoto varování mají ujistit, že tato zařízení jsou vypnutá a že je pasažéři během letu nepoužívají.

Apple požádal zákazníky s těmito laptopy, aby svá zařízení vypnuli a nepoužívali do té doby, než jim bude bezpečně baterie vyměněna autorizovaným servisem. Výměna je zdarma, avšak vyžaduje odeslání zařízení do autorizovaného servisu, což může trvat několik dnů až týdnů. Z mé zkušenosti však výměna baterie v autorizovaném servisu trvá zhruba týden. Majitelé Maců, kteří mají podezření, že by mohli mít počítač s problémovou baterií, mohou zadat sériové číslo jejich počítače na stránkách Applu, kde se jim ukáže, zda-li mají nárok na výměnu baterie, nebo ne. 

 

 

 

Zdroj: MacRumors