Zveřejněno: 08.10.2018
Kategorie: Mac, Ostatní, Novinky

iFixit indikuje, že opravy třetích stran na MacBoocích Pro 2018 a iMacu Pro jsou prozatím stále možné

Firma iFixit, která na svém webu ifixit.com uveřejňuje návody na opravu různých Apple zařízení, rozeslala o víkendu email svým zákazníkům, kteří se skládají převážně z opravářských středisek, ve kterém uvedli výsledky svého testování opravy nových MacBooků Pro a iMacu Pro.

U těchto modelů (a u všech budoucích s čipem T2) totiž Apple uvádí, že nejsou opravitelné. Tedy jsou, ale pouze autorizovanými servisními středisky, které se za opravu zpravidla účtují mnohonásobně více, než servisní střediska třetích stran (tedy tzv. neautorizované servisní střediska). Apple uvádí, že tyto modely Maců s integrovaným čipem T2 musí projít Apple diagnostikou pro dokončení určitých typů oprav. A bohužel diagnostický program pro dokončení opravy mají právě jen autorizované servisy, či přímo Apple. Pro dokončení opravy je potřeba spustit na opravovaném zařízení diagnostiční balík aplikací zvaný "AST 2 System Configuration". 

Konkrétně se bude muset tento balík aplikací spustit při následujících opravách:

  • U laptopů: displej, základní deska, vrchní víko a deska s Touch ID
  • U desktopových počítačů: základní deska, flash úložiště

Tento software pro dokončení opravy je software, který je limitován na použití v Apple Store Genius Barech, Apple Autorizovaných Servisech. Dále licenci na používání softwaru mohou dostat ještě některé další instituce, které Apple sám vybírá, ale těchto institucí je opravdu málo a každá z těchto institucí musí splňovat přísné podmínky Applu, jako např. vlastnění minimálně 50 Maců. Dále tyto společnosti mají striktní zákaz opravování zařízení třetích stran. Detailní informace o těchto nařízeních si můžete přečíst na stránkách Applu

ifixit-2018-mbp

Ačkoliv ale Apple tvrdí, že servisní střediska třetích stran nebudou moci tyto opravy provádět, zatím tomu, jak potvrdily iFixit, není. 

Technici z iFixit zakoupili několik těchto zařízení, která mají být neopravitelná bez proprietárního softwaru a různě promíchali součástky z jednoho zařízení do druhého a do třetích atp. a poté zkoušeli, zda-li tato zařízení budou po smontování fungovat. A jak se ukázalo, budou. To znamená, že minimálně v tuto dobu si můžete nechat provést výše zmíněné opravy i v neautorizovaných servisech. To se ale může velmi brzy změnit.