Zveřejněno: 18.01.2015
Kategorie: Mac, Recenze

Jaký bude MacBook Air 12"?

Přinášíme Vám grafický nástřel toho, jak by mohl vypadat další z doposud nejprodávanějších Maců - MacBook Air 12". Server 9to5mac.com získal informace o vývoji tohoto modelu přímo ze zdroje uvnitř Apple, který se připravuje na rok 2015 a vše hodily do grafické podoby. Nový MacBook Air 12" nás nejen překvapí se zcela novým designem ale také svým provedením. Žádné standardní USB, žádný Magsafe ani sloty na paměťové karty, vše se zredukovalo ve prospěch tenčí a lehčí konstrukce.

silvergray-copy

12-ti palcový MacBook bude podstatně menší než jeho starší 13-ti palcový předchůdce a ještě tenčí než 11-ti palcový. Je přibližně o 1,3 cm užší a display je přibližně o 1,3 cm vyšší než u 11-ti palcového modelu a to právě proto, aby mohl mít větší uhlopříčku. Aby se vůbec display vešel do víka, musel se samozřejmě zmenšit i hliníkový rám a to na všech stranách.

comparison-copy

Kromě nového vzhledu přední části počítače, bylo předěláno i umístění klávesnice a trackpadu. O 12-ti palcovým PowerBooku už mluvil Steve Jobs více jak před deseti lety. Nová klávesnice je umístěna od kraje ke kraji a to po celé šířce MacBooku. Kromě toho bude předělané i umístění jednotlivých kláves a to tak, že každá klávesa sedí výrazně blíž u sebe. Apple umístil klávesy tak blízko, aby mohl být počítač tak úzký, jak jen je to možné, což je i vidět v následujících obrázcích:

keyboardsilver-copykeyboardspacing-copy

Apple také přemístil některé z funkčních kláves v horní části klávesnice a upravil klíčové pole se šipkami s cílem udržet klávesy tak úzké, jak je to jen možné, aniž by pokazili maximální využitelnost. Kromě klávesnice, se změnil i Trackpad, má přibližně stejnou šířku, jako je na 11-ti palcovým MacBooku Air, ale je o něco vyšší, protože se téměř dotýká spodku klávesnice.

profilecompare-copy

Ze ztvárnění umělce Michaela Steeber z 9to5Mac lze vidět, že nový 12-ti palcový Air (vlevo) je mnohem tenčí než současný model 11-ti palcový (vpravo). Nad klávesnicí jsou umístěny čtyři přepracované mřížky reproduktorů, které zároveň fungují jako větrací otvory k ventilátoru, které pomůžou počítač chladit.

Nadcházející notebook je tak tenký, že zaměstnanci Apple nazývají nový počítač "MacBook Stealth". Za dosažením této nové úrovně přenositelnosti, Apple nejen zeštíhlit trackpad a vylepšil reproduktory, ale také změnil porty.

profilel-r-copy1

Nadcházející 12-ti palcový Air má o dost méně portů než na standardních počítačích Apple, jak je vidět na obrázku výše. Na pravé straně je standardní jack pro sluchátka a dual mikrofony pro vstup s potlačením šumu. Na levé straně je pouze nový USB port Type-C. Apple v současné době plánuje předělání standardní USB portu. Slot na SD karty a dokonce i Thunderbolt nebo MagSafe nabíjení tento nový notebook nemá.

Nový USB Type-C konektor je menší, rychlejší a mnohem schopnější než standardní USB 2.0 nebo 3.0 u stávajících počítačů. Konektor je schopen nahradit i Thunderbolt Display Port na současných Apple noteboocích. Kromě toho se ukazuje, že USB Type-C může být ve skutečnosti použit i k napájení počítačů, což činí standardní MagSafe zástrčky na tomto novém zařízení zbytečné. Konektor je také použitelný jako Lightning na iPad a iPhone.

keyboardsilver-copy

Vzhledem k tomu, že nový MacBook Air, může mít jen jeden port, tak by mělo pro Apple smysl vytvořit pro své uživatele nějaký druh HUBu, aby si mohli do nového notebooku připojit více zařízení.

Nejnovější zvěsti uvádí, že nový MacBook Air bude představen pravděpodobně v polovině roku 2015 (snad kolem WWDC). Je pravděpodobné, že se v Apple tvrdě pere o budoucnost mobilních počítačů na celém světě.

Zdroj: 9to5mac.com