Zveřejněno: 18.11.2018
Kategorie: Mac, Ostatní, Novinky

Teardown nového Macu mini: upgradovatelná paměť RAM, ale úložiště a CPU jsou připájené na základní desku

Experti na opravu, technici z iFixit, již dokončili rozebrání (tzv. teardown) nového Macu mini a poskytli nám tak náhled dovnitř tohoto přenosného desktopového počítače. 

 mac-mini-teardown-1

Rozebrání nového Macu mini je poměrně jednoduché. V iFixit jen odstranili plastový kryt na spodku zařízení za pomocí svého otevíracího nářadí a poté použi,i Torx šroubovák pro odmontování již známého plátu s anténou, který se skrýval níže pod plastovým krytem, čímž získali přístup ke vnitřnostem tohoto zařízení.

S přístupem dovnitř poté iFixit mohli odšroubovat větráček, který držel základní desku počítače. Velmi zajímavé je, že na rozdíl od předchozí generace Macu mini, která měla paměť RAM připájenou k základní desce, letošní verze má jednoduše vysunovatelnou RAM paměť, kterou je v případě potřeby poměrně jednoduché vyměnit.

 mac-mini-teardown-2

Stejně jako ve starších modelech iMaců, i v tomto Macu mini jsou RAM moduly chráněny peroforovaným štítem, který umožňuje paměťovým modulům pracovat na vyšší frekvenci 2666 MHz aniž by to jakkoliv ovlivňovalo další komponenty poblíž. Pro výměnu RAM modulů stačí jen odšroubovat 4 Torx šroubky, které tento ochranný štít drží.

Mezi další čipy, které na desce nalezneme patří čip, který vyvinul sám Apple - bezpečnostní čip Apple T2 - a také čtyřjádrový 3,6 GHz procesor Intel Core i3 s grafickým procesorem Intel UHD Graphics 630. Nesmíme také zapomenout na flash úložiště od firmy Toshiba, které má v základu kapacitu 128GB, ale je možné si nakonfigurovat až 2TB úložiště. Dále zde máme ještě také Intel JHL7540 Thunderbolt 3 řadič a Gigabit Ethernet řadič od firmy Broadcomm.

Přestože jsme rádi, že u tohoto zařízení bude jednoduše vyměnitelná paměť RAM, stále jsou přímo na desce připájeny komponenty jako CPU nebo SSD a stejně tak i spoustu portů, takže nejde o opravdu modulární Mac mini.

iFixit ohodnotili nový Mac mini na škále opravitelnost 6ti body z 10, kde 10 je nejjednoduší na opravu. Toto skóre je na Apple produkt celkem vysoké a převyšuje MacBook Air, MacBook, MacBook Pro, iMac a iMac Pro. Lepší skóre na této škále už získal jen Mac Pro z roku 2013.

 

 

Zdroj: MacRumors