Pokud se Vám povedlo vytopit Váš iPhone, tak nezoufejte, je velká šance, že se telefon zachrání pokud budete postupovat podle těchto kroků, může Vám to zachránit Vaše zařízení a někdy i drahocená data.
Co dělat?
- VYPNĚTE ZAŽÍZENÍ - jakmile se dostane iPhone do kontaktu s vodou, co nejrychleji jej vypnětě a vyhledejte servis - nás najdete ZDE. Rozhodně se nepokoušejte telefon zapínat a zkoušet jestli funfuje. Porucha iPhone může přijít klidně až za několik minut či hodin v závislosti na rozsahu vytopení. Vypnutím telefonu velmi zvyšujete šanci na záchranu.
- NEPŘIPOJUJTE HO K NABÍJEČCE - voda a elektřina nejdou moc dohromady, takže pokud se Vám již iPhone vypnul, rozhodně ho nezkoušejte nabíjet, může vzniknout zkrat na základní desce a Vy si tak zničíte důležité součástky a tím pádem iPhone odepíšete.
- OTŘÍT - pokud je na Vašem iPhonu ještě nějaká kapalina, tak ji utřete něčím co dobře saje, například papírový ubrousek, kapesník nebo toaletní papír.
- SLANÁ VODA - jestli se Vám podařilo telefon hodit do slané vody, tak jej vypnětě a jemně opláchněte klasickou sladkou vodou, slaná voda urychluje korozi a oxidaci zařízení
- VYHLEDAT ODBORNOU POMOC - neváhejte a co nejdříve navštivte servis, někdy i malá kapka vody může způsobit velké škody a Vaše hudba, dokumenty, fotky či jiná důležitá data mohou být navždy pryč.
Co nikdy nedělat?
- NEZKOUŠET jestli telefon funguje tím, že ho zkusím zapínat
- NEPŘIPOJOVAT k nabíječce
- Nevhazovat do RÝŽE!!! Ano čtete správně, vhozením Vašeho iPhonu do rýže, mu akorád tak ještě více uškodíte. Níže naleznete i důvod proč tomu tak je.
- Seznam materiálů, které nikdy nepoužívajte k tomu, abyste vysušili Váš iPhone - nepomůže to a může to ještě více zhoršit.
- Rýže
- Stelivo pro kočky
- Fén (Nebezpečné)
- Mikrovlnná trouba (Velmi nebezpečné)
- Horkovzušná trouba (Nebezpečné)
- Topení
Proč nefunguje trik s rýží?
V červenci 2007, necelý měsíc poté, co byl iPhone poprvé uveden na trh, člen internetového fóra MacRumors s přezdívkou Jorsuss založil konverzaci s názvem: Můj iPhone skončil ve vodě. Nový telefon mu, totiž, spadl do dřezu s vodou, a tak ho ve snaze zachránit, vložil do kapsy s rýží. Bohužel, rýže nepomohla.
V roce 2014 se portál Gazelle rozhodl skoncovat s pochybnostmi o pohlcování vlhkosti rýží. Realizoval “polo-formální” test a zjistil, že ze sedmi testovaných ingrediencí, které se běžně nacházejících v každé domácnosti, syrová rýže pohlcovala vlhkost nejméně. Pro zajímavost, na předposledním místě byla podestýlka pro kočky.
Ve stejném roce se společnost TekDry, která se specializuje na opravu mobilních zařízení poškozených vlhkostí, rozhodla profesionálně ověřit trik s rýží. Výsledek byl jednoznačný: “V experimentálních podmínkách se z mobilního telefonu vloženého do rýže odpařilo jen o trochu více vody než z telefonu, který do rýže ponořen nebyl.”